Košickí hokejisti zdolali Poprad 2:1

08.03.2013 Celý región

<div><strong>HC Košice - HK Poprad 2:1 (1:0, 0:1, 1:0) - stav série: 2:0</strong><br />Góly: 10. Pašek (Marcel Haščák), 54. Martin Chovan (Marek Slovák, Š. Novotný) - 40. D. Buc (Hvila, Vandas)<br />Vylúčení: 7:9 na 2 min<br />presilovky: 0:0</div><div>oslabenia: 1:0</div><div>rozhodovali: Baluška, Lokšík - Valach, Zvrškovec</div><div>3991 divákov</div><div> </div><div>Košice: Hylák - Kolba, Štrbák, Cebák, Deyl, Michal Novák, Šeda, Macejko, od 42. min Martin Chovan - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík - Matis, T. Marcinko, P. Svitana - Hinďoš, Matúš Chovan, Mlynarovič</div><div>Poprad: Sidor - M. Šterbák, R. Suchý, D. Devečka, Fabian, Kovačevič, D. Brejčák, Kurali, Jáchym - Vandas, Balán, Hvila - Smotrila, Štals, Ľ. Vaic - D. Buc, Klouda, Jabrocký - Matúš Paločko, P. Stanfield, S. Takáč  </div><div> </div><div> </div><div> Košice 7. marca (TASR) - Hokejisti úradujúceho slovenského vicemajstra HC Košice triumfovali aj v druhom štvrťfinálovom stretnutí play off Tipsport extraligy na domácom ľade nad HK Poprad 2:1. Víťazný gól stretnutia vsietil v 54. minúte obranca Martin Chovan, ktorý sa zapojil do hry až na začiatku tretieho dejstva. V sérii hranej na štyri víťazstvá vyhrávajú "oceliari" 2:0.</div><br />Obidve družstvá začali s pozornou defenzívou a v úvodných desiatich minútach sa iba oťukávali. Žiaden tím si nevypracoval väčšiu príležitosť, prišiel však koniec desiatej minúty a začiatok presilovky Popradu. Na útočnej modrej vypichol Hvilovi puk domáci Haščák, ktorý ho potiahol až do tretiny hostí, kde mu na opačnej strane nakorčuľoval Pašek, ktorý po ideálnej prihrávke v oslabení otvoril skóre duelu - 1:0. Košičania pokračovali v aktivite a o dve minúty neskôr sa dostal do dobrej šance Novotný, Sidor podržal svoj tím. Popradčania pálili iba z väčších vzdialeností, no ich šance zostali nevyužité. V 17. minúte si znova domáci vypracovali obrovskú šancu v oslabení, Haščák si vymenil puk so Slovákom, puk mu ale v rozhodujúcej chvíli preskočil hokejku. Na opačnej strane preveril pozornosť Hyláka Hvila a po ňom to skúšal v záverečnej minúte prvej tretiny i Vaic, stav sa nezmenil.<br /><br />Na začiatku druhej dvadsaťminútovky sa ocitol v dobrej šanci pred domácou bránkou Hvila, ale košický brankár včas zasiahol. V 25. minúte si hostia v hre štyroch proti štyrom vypracovali dve strelecké príležitosti, Hylák si poradil so zakončením Fabiana i Stalsa. O dve minúty neskôr poslal košický gólman puk priamo na hokejku Smotrilu, ten v dobrej pozícii netrafil priestor domácej bránky. V ďalšom priebehu sa hra pritvrdila, hráči dohrávali súboje a miestami to medzi nimi iskrilo. V 36. minúte sa dostal k odrazenému puku od zadného mantinelu Smotrila, Hylák si postrážil priestor pri ľavej žŕdke. "Kamzíci" sa dočkali vyrovnávajúceho gólu v 40. minúte, keď pri signalizovanom vylúčení protihráča namieril z ideálnej pozície Buc - 1:1.<br /><br />Do posledného dejstva vstúpili obidva tímy vo vysokom tempe, napádali sa vysoko pri rozohrávke a dobre vykrývali priestor pred svojimi gólmanmi. Až v 48. minúte sa dostal do dobrej streleckej pozície Jokeľ, no v početnej výhode ani na dva razy nedokázal prekonať Sidora. Podarilo sa to o šesť minút neskôr Martinovi Chovanovi, ktorý nahradil v zostave domácich Štrbáka, keď zužitkoval ideálnu prihrávku Slováka spoza bránky - 2:1. Vzápätí mal šancu Jenčík a po ňom o minútu neskôr i Jokeľ, Sidor však nekapituloval. Popradčania mali k dispozíciu presilovú hru, ktorú nevyužili a v závere im nevyšla ani hra bez brankára.<br /><br /><br />Milan Staš, tréner Košíc: "Do druhého zápasu sme išli s rovnakou taktikou ako včera, vychádzala nám a podarilo sa nám v prečíslení dvoch proti jednému streliť gól. V tej chvíli sme sa nehrnuli do útoku a zamerali sme sa viac na bránenie. V druhej tretine sme mali pár hluchých chvíľ, keď súper bol iniciatívnejší a nakoniec sme si vykoledovali vyrovnávajúci gól. Do poslednej časti vstúpilo iné mužstvo, vytvorili sme si šance, podarilo sa nám streliť gól a udržať stav 2:1 až do samotného záveru. Pomohol nám aj dobrý výkon brankára Hyláka."<br /><br />Milan Jančuška, tréner Popradu: "Znova sme prehrali o jeden gól. Mali sme v prvej tretine taký úsek, keď sme začali hrať takmer po sebe dve presilové hry. Zahrali sme to veľmi zle a z prvého prečíslenia sme inkasovali, rovnako druhé prečíslenie 'smrdelo' gólom. Otriasli sme sa a pred koncom druhej tretiny sme vyrovnali na 1:1. Vrátili sme sa do hry a kontrolovali ju. Rozhodli maličkosti a hokejové šťastie sa znova priklonilo na stranu Košíc."<br /><br /><br /><div><strong>Zvolen zdolal B. Bystricu 2:1</strong></div><div> </div><div><strong>HKm Zvolen - HC'05 Banská Bystrica 2:1 (1:0, 1:0, 0:1) - stav série: 1:1</strong><br />Góly: 5. L. Jurík (J. Mucha), 38. P. Zuzin (Brabenec, L. Čierny) - 56. Juraj Sýkora<br />Vylúčení: 6:6 na 2 min<br />presilovky: 2:0</div><div>oslabenia: 0:0</div><div>rozhodovali: Jura, J. Konc - M. Korba, P. Korba</div><div>3656 divákov</div><div> </div><div>Zvolen: Šimko - L. Čierny, Juraško, Hraško, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, Pichnarčík - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Puliš, Kalla, Čurilla - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Martin Ďaloga</div><div>Banská Bystrica: Chorošun - Richter, Bambúch, Kubka, Biro, J. Predajniansky, Styk, O. Janík, Rosandič - R. Macík, M. Hudec, Lunter - Danton, M. Trochta, B. Jankovič - Juraj Sýkora, Češík, Ján Sýkora - Mikolášek, Zigo, Lantoš  </div><div> </div>Na ľade sa podobala hra prvému štvrťfinále ako vajce vajcu, no vývin sa naklonil v prvej tretine na stranu domácich. V úvode oba tímy načreli do energetického zdroja, šliapali naplno, vedomé si, že dobrý začiatok by mohol znamenať aj dobrý koniec. V 5. min sa v presilovke oprel do puku L. Jurík a spoza hráča presnou forhendovou strelou otvoril skóre. Útočné snahy sa prelievali z jednej strany na druhú a bolo sa na čo pozeral pred oboma bránkami. V 3. min dravého Macíka v prečíslení vychytala lapačka Šimka, na druhej strane po chybe Predajnianského nemieril presnejšie Chovan. V 10. min po zranení Češíka zohrieval až štyri minúty tresnú lavicu Chovan, no hostia si ju až do konca nevychutnali, keď ju prerušilo vylúčenie Luntera.<br /><br />Z ľadu vanulo v súbojoch napätie, občas vyústilo aj do drobných zranení, ako napríklad u Bambúcha, keď mu odrazený puk pustil krv z tváre. Účet prvej tretiny v počte šancí ukončil Macík, v 17. min sa pretlačil až pred Šimka, no tiesnený neuspel. V druhej tretine sa zdanlivo nič nedialo, no adrenalínu na ľade pribudlo. Hráči dohrávali súboje až do konca, v 26. min Hudeca poslal na ľad Hraško a kapitán hostí sa len ťažko zbieral z ľadu. Zvolenčania si predsa len o niečo viac naklonili misky váh na svoju stranu, v 22. min Chovan v páde takmer Chorošuna prekonal, o minútu neskôr dvakrát pálil v dobrej pozícii Podkonický a jedna z mála šancí sa mu naskytla aj v 34. min.<br /><br />Ukázalo sa, že jazýčkom na váhach sa stali presilovky, v 38. min po presnej strele Čierneho vrátil puk pred bránku Brabenec a P. Zuzin sa nemýlil. Bystričanom sa z hokejok tvorivosť úplne vytratila a slušnú kombináciu vymysleli len jedinú, keď pri hre troch proti trom zaujala gólová nahrávka Richtera na Češíka. Po druhej prestávke v 44. min vyrobil Janík hrúbku a keby ju P. Zuzin potrestal, úplne by zobral hosťom vietor z plachiet. Ich nádej neustále žila, museli by však streliť gól, aby reálne pomýšľali na zvrat, no nebolo im to súdené. V 45. min Danton pred bránkou zľuftoval, a tým aj vyčepal všetok potenciál 'baranov', no nie obrovskú bojovnosť. V 56. min v trme vrme pred bránkou prepasíroval puk s vypätím všetkých síl Juraj Sýkora a zdramatizoval nervózny záver zápasu, vrátane 35-sekundovej power play hostí.<br /><br />Peter Mikula, tréner Zvolena: "Čakali sme bystrický systém, aký uplatnili deň predtým. My sme sa snažili streliť prvý gól, aby sme súpera prinútili otvoriť hru. Víťazstvo sa rodilo veľmi ťažko a až do inkasovaného gólu sme boli lepším mužstvom, víťazstvo sme si po tej sprche predtým zaslúžili. S herným prejavom som neustále nespokojný. Keď súper otvorí hru, aj sa lepšie hráči presadzujú, hrajú uvoľnenejšie, chce to však v zápase vyhrávať. Prejavil sa aj náš širší káder a trochu prevaha v kondícii."<br /><br />Vladimír Országh, kouč B. Bystrice: "Našou achillovou pätou sú presilové hry, nejako nám to nešlo ani v základnej čast. Nemáme kreatívnych hráčov, musíme hru zjednodušiť, na tom nám treba popracovať. Rozhodujúcim faktorom boli dnes presilové hry, inak to bol typický playoffový zápas s obrovskou bojovnosťou na oboch stranách."